Vážený pane doktore,

pokud jde o biorytmus, patříte spíš mezi skřivany, nebo sovy? A věřili byste, že lze sovy „přeprogramovat“ na ranní ptáčata? Britští kolegové ze Surreyské a Birminghamské univerzity se o to přinejmenším pokusili, s využitím pevně stanovených režimových intervencí.

O poznání tvrdším oříškem je ovšem refrakterní posttraumatická stresová porucha (PTSD). Až polovina pacientů s PTSD totiž není kvůli znovuprožívání traumatu schopna dokončit standardní „expoziční terapii“ nebo jim tato modalita nepřináší žádný benefit. Odborníci z Brownovy univerzity proto nyní přišli s kombinací několika přístupů, jež by mohly pomoci signifikantně zlepšit výsledky léčby.

Jednu z nejzávažnějších globálních hrozeb pro naše zdraví a zároveň pro bezpečnost potravin bezesporu představuje rezistence vůči antibiotikům. Odhaduje se, že v roce 2050 budou bakteriální infekce zabíjet asi 10 milionů lidí ročně. Mezi zvažovanými řešeními je diskutováno také použití bakteriofágů. Fágová terapie je však mnohem komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát...

V kazuistickém okénku se dnes podíváme na případ 78letého muže s Alzheimerovou nemocí a diabetem 2. typu, který se zřejmě předávkoval gliklazidem a musel být hospitalizován a léčen pro těžkou přetrvávající hypoglykémii.

A ani tentokrát nechybějí na závěr tradiční „jednohubky“ z klinického výzkumu. Mimo jiné s poněkud varujícími statistikami stran incidence DM2 u velmi mladých pacientů, ryze praktickými poznatky k (ne)přesnosti měření TK v závislosti na poloze paže, novou nadějí pro migreniky nebo možná trochu překvapivou souvislostí mezi biologickou léčbou atopické dermatitidy a tělesnou výškou dětí.

Pohodové podzimní dny bez stresu a antibiotik Vám za tým proLékaře.cz přeje
Klára Mikušová
Inzerce
Novinky z oboru
Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
Britská studie sledovala skupinu osob, které byly zvyklé uléhat do postele v pozdních nočních hodinách, a snažila se je za pomoci režimových úprav „…
Číst celý článek   Vydáno: 22. 10. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Virtuální realita a elektrostimulace mozku slibují pokroky v léčbě posttraumatické stresové poruchy
Lidé žijící s posttraumatickou stresovou poruchou čelí vtíravým myšlenkám a vzpomínkám na traumatizující událost. Expoziční terapie, která by…
Číst celý článek   Vydáno: 23. 10. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Nepřítel mého nepřítele je můj přítel aneb vyřeší fágové terapie antibiotické rezistence?
Rezistence vůči antibiotikům představuje jednu z nejzávažnějších globálních hrozeb pro naše zdraví a zároveň pro bezpečnost potravin. Odhaduje se,…
Číst celý článek   Vydáno: 24. 10. 2024 | Zdroj: Zajímavosti z výzkumu
Těžká refrakterní hypoglykémie u seniora s diabetem 2. typu a demencí – kazuistika
Britští lékaři publikovali případ 78letého muže s Alzheimerovou demencí a diabetem mellitem (DM) 2. typu léčeného metforminem a sulfonylureou (…
Číst celý článek   Vydáno: 21. 10. 2024 | Zdroj: Farmakoterapie
„Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/36
Stručně a aktuálně napříč medicínskými obory s další porcí novinek z výzkumu na jedno zakousnutí.
Číst celý článek   Vydáno: 24. 10. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz

Elektronické vzdělávání

Vývoj orálního mikrobionu u dětí ve vztahu s onemocněním parodontu v těhotenství

On-line kurz provede účastníky procesem vývoje orálního mikrobiomu v ústní dutině. Všechny živé organismy včetně člověka se vyvíjely v přítomnosti…
Autoři: prof. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc.
Vydáno: 7. 10. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning
 

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika

Kurz přináší důležité informace o relativně novém, ale stále závažnějším adiktologickém fenoménu – digitálních závislostech. S rizikovým užíváním…
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch
Odborná garance: MUDr. Petr Popov
Vydáno: 14. 10. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning